גרילה תרבות - מה זה בכלל?

 
 
א. גרילה תרבות היא קבוצה פתוחה של יוצרות ויוצרים שבאה לקדם מאבקים חברתיים ופוליטיים על ידי זעקת שירה, מוזיקה ויצירה הפעולות מתחוללות בתוך סערת שביתות והפגנות, בניגוד לאירועי שירה סטנדרטיים המתקיימים בחנויות ספרים, צוותאות, פסטיבלי שירה ואולמות ממוזגים. 
 
ב. יוצרי תרבות יגיחו בפעולת "גרילה תרבות" כדי לתמוך במאבקים חברתיים, כמו התאגדות ושביתות עובדים, מאבקים אקולוגיים / אתניים / שחרור מכיבוש וניצול כלכלי, מחאה נגד גזענות, דרישות לשוויון וצדק חברתי בשולי החברה ועמידה מול כל עוול.
 
ג. גרילה תרבות מהווה טכנולוגיה חדשה לייצור שינוי חברתי. פורמט האירועים משלב בין הפגנה, אירוע הקראת שירה במגפון ופרפורמנס תיאטרלי.
 
ד. לצד מאבק, גרילה תרבות באה להחזיר את ערך האחווה, וליצור קשרי סולידריות ואהבה בין מאבקים חברתיים שונים וקבוצות מגוונות בתרבות ובחברה, בעידן שמנסה להפריד בין קבוצות ולזרוע חשד.
 
ה. מדורי הכלכלה הפכו מזמן למתחמים בהם נסגרות העסקאות האפלות של המחשבה הניאו-ליברלית. מדורי התרבות הפכו מנותקים מהתופת החברתית והפוליטית שבתוכה טובלת ישראל.  "גרילה תרבות" מתעקשת לחבר בין השניים וליצור חיבור אמנותי, תרבותי, ספרותי, תקשורתי, דתי ורוחני, מעמדי, מגדרי, אתני ופואטי.
 
ו. כל פעולה מעלה בעיות, דילמות ושאלות מוסריות אינסופיות. אנחנו סבורים שבכל זאת שעדיפה הפעולה החברתית על האדישות והשהות בבית. גרילה תרבות היא לא ביקורת, אלא פעולה טהורה.
 
ז. גרילה תרבות מתבססת על עקרונות של זריזות ותנועה מהירה, בדרך הביצוע ובתכנים, על פי מסורת הגרילה. ההתארגנות מתחילה בדרך כלל בשבוע שבו קורה האירוע. האירועים אינם מתואמים עם המשטרה.
 
ח. אנחנו מאמינים בהורדת השירה ממגדל השן אל השטח הבוער. בכך ייצאו נשכרות גם המשוררות וגם הנאבקים והנאבקות. אנחנו מנסים להחזיר את הרעיונות שלשירה יש אחריות ושיש קשר בין אסתטיקה ואתיקה. אנחנו מאמינים ששירה היא גם "אנחנו" לצד ה"אני". אנחנו סבורים שהחזית האמיתית שיש להיאבק בה נמצאת במפעל שובת בירוחם, ולא בעמדת הקרב או במחסום.
 
ט. אף שהארגון עצמאי, פעולות רבות מתרחשות בחסות כתבי העת וארגונים כמו "כוח לעובדים", "מעין", "אתגר", "מען", "בצלם", "אחותי", "הכיוון מזרח", "הפקות המזרח", "הקרן החדשה לישראל", "מארב", "הו!", "דקה", "אלת המסטיק", "כביש 40", ארגונים לסיוע לעובדים זרים ועוד. אנחנו פונים לכל ארגון להצטרף אלינו.
 
 י. המשוררות והרקדנים מתחלפות מאירוע לאירוע, וגם מארגנות האירועים והיוזמות שלהם. כולנו אנשים פוליטיים, אבל אין לגרילה תרבות כקבוצה תפיסה הקשורה למפלגה זו או אחרת והמשתתפים באירועים נמצאים על הסקאלה הפוליטית בישראל, ומגיעים מתוך הזדהות עם נושא האירוע, שיכולה להיות גם אנושית ולא פוליטית. 
 
 יא. הפעולה של גרילה תרבות היא מקורית כנראה, אך ממשיכה מסורת ארוכה בישראל ובעולם של שילוב בין חברה ואמנות. הושפענו מפעילים רדיקליים כמו ג'רי רובין ואייבי הופמן, ששילבו בין תרבות למחאה יצירתית לא אלימה, התנועה הסיטואציונית, הפנתרים השחורים, תנועות קוד פתוח, ותנועת ה"פלאש מוב" העולמית.
 
 יב. גרילה תרבות היא לא קבוצה ממוסדת, אלא תנועה תרבותית התנדבותית. לכן לא תמצאו משרד, או עובדים, אך תמצאו פעולות תרבותיות שיכו אתכם בפעולת גרילה, כדי להחזיר את ערכי הצדק החברתי והשוויון למרכז הדיון.
 
יג. בקבוצה משוררים ומוזיקאים בגילאים שונים, יהודיות וערביות, חלקם ידועים וחלקם אלמונים. כל מי שתומך ברעיונות שלנו מוזמן להצטרף, להקריא, ליזום אירועים ולנהל אותם.
 
זכויות יוצרים

 

גרילה תרבות פועלת על פי חוקי הקריאטיב קומונס, שבמסגרתם ניתן לעשות שימוש שיתופי ביצירה. כשאתם שולחים את הטקסטים שלכם לגרילה תרבות או מארגניה, או מאשרים שימוש בטקסטים, וכשאתם מופיעים עם חומרים באירועי גרילה תרבות או משתתפים באסופות הקבוצה, שימו לב שאתם צריכים להיות בעלי הזכות להפיץ את הטקסט והבעלים שלו.
כמו כן, אתם מרשים לגרילה תרבות לעשות שימוש בטקסט, בקול או בוידאו תחת רשיון Creative Commons (NC-BY-SA)  תוך מתן קרדיט הולם, אך לא מאבדים את זכויות היוצרים שלכם. אתם רשאים, במקביל לפרסום הטקסט בכלי גרילה תרבות השונים, מכל סוג שהוא, לעשות כל שימוש בטקסט
.
משלוח החומרים לגרילה תרבות או למארגניה, גם בהקשר של אירועי הקבוצה או אסופות הקשורות לקבוצה, והופעה איתם באירועי גרילה, משמעו היתר לפרסם את הטקסטים, כמו גם את צילומי האירועים, או כל נגזרת שלהם, באתר גרילה תרבות, באסופות הקשורות לגרילה תרבות, בוידאו באינטרנט שגרילה תרבות מעלה מכל פעילות, ובכל אמצעי אחר, גם כפרומו או בסיקור בעיתון, בטלויזיה או באתר אינטרנט או בכל גוף אחר הקשור בתקשורת לא מסחרית כמסחרית, וכן בפעילות שלנו עם גופים שונים שפועלים בשיתוף איתנו, ובאנתולוגיות, אסופות, כתבי עת וספרים, כל אלה בכל שפה, בכל מקום, בכל זמן ובכל קונטקסט שהוא, וזאת על פי רשיון קריאטיב קומונס, תוך נתינת קרדיט ליוצרים.